Blog

25 lut
0

Ogłoszenia Parafialne 25 luty 2024 II niedziela Wielkiego Postu

W rozpoczynającym się dziś tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Możliwość spowiedzi pierwszo-piątkowej przed poranną mszą świętą. Po południu, Wystawienie Najświętszego Sakramentu, od godziny 15;00 do nabożeństwa “Drogi Krzyżowej” i możliwość spowiedzi. Chorych odwiedzimy w piątek od godziny 14;00. Prosimy chorych zgłaszać w zakrystii, kancelarii lub telefonicznie. W sobotę całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu w kościele, od mszy świętej porannej do 16;30.

Zachęcamy wszystkich parafian do udziału w nabożeństwach wielkopostnych. Nabożeństwa “Drogi Krzyżowej w piątki o godzinie 16;00, a nabożeństwo Gorzkich Żali w niedzielę o godzinie 16;00. Modlitwom osobistym polecamy intencję naszych rekolekcji wielkopostnych, które jak już mówiłem przewidziane są na dni 15;16 i 17 marca. Msze święte w czasie rekolekcji o godzinie 8;00 10;00 12;00 i 18;00 Posługa kapłanów gości w konfesjonałach w pierwsze dwa dni rekolekcji: piątek i w sobotę, na 15 minut przed każdą mszą świętą.

Dzisiaj do puszek zbieramy ofiary na rzecz pomocy misjonarzom pracującym w najdalszych krańcach, wszystkich kontynentów (Ad gentes).

Wójt Gminy Domaniewice i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w

Domaniewicach, zapraszają wszystkie Panie w niedzielę 3 marca o godz. 17:00  na spektakl komediowy pt. “Zawód: Małżeństwo”, a po nim na słodki poczęstunek.

Również Diecezjalny Duszpasterz Kobiet i Redakcja “Gościa Niedzielnego” zapraszają na diecezjalny Dzień Kobiet do Łowicza do gmachu seminarium. To dwudniowe rekolekcje 8 i 9 marca z bogatym programem, o szczegółach można przeczytać na plakacie, umieszczonym w gablocie ogłoszeń. W tych dniach naszą diecezję nawiedzą relikwie rodziny Ulmów. Wszyscy jesteśmy zaproszeni na mszę świętą połączoną z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich na sobotę 9 marca do Katedry Łowickiej. Możliwy jest wspólny wyjad autokarem. Zapisy w Zakrystii

Przed niedzielą Palmową ministranci, będą rozprowadzać własnoręcznie wykonane palmy, i zbierać fundusze na swoją pielgrzymkę. Prosimy o pomoc.

Rozpoczęły się prace związane z wymianą dachu na Michałówce.

Na dzisiejszy dzień i rozpoczynający się tydzień niech nam Dobry Bóg Błogosławi

 

Czytaj więcej ...
18 lut
0

Ogłoszenia Parafialne 18 luty 2024 I niedziela Wielkiego Postu

W tym tygodniu w środę przypada piata rocznica śmierci Ks. Bp. Alojzego Orszulika pierwszego ordynariusza naszej diecezji, w czwartek przypada święto katedry św. Piotra Ap.

Dzisiaj po mszy św. o godz. 10;00 spotkanie z dziećmi rocznicowymi.

Zachęcamy dzieci młodzież i dorosłych do udziału w nabożeństwach wielkopostnych. Nabożeństwa “Drogi Krzyżowej w piątki o godzinie 16;00, a nabożeństwo Gorzkich Żali w niedzielę o godzinie 16;00. Dziękuję za liczny udział w pierwszej “Drodze Krzyżowej” w miniony piątek. Modlitwom własnym polecamy intencję naszych rekolekcji wielkopostnych, które są zaplanowane na dni 15;16 i 17 marca. Pomódlmy się w intencji Ojca Marka Kapucyna, który przyjedzie do nas aż z Burgas w Bułgarii. Przez wiele lat pracował na terenach Rosji, a po wybuchu wojny znalazł się w Bułgarii.

W następną niedzielę do puszek zbieramy ofiary na rzecz pomocy misjonarzom pracującym w najdalszych krańcach, wszystkich kontynentów.

Dziękuje za wsparcie, ofiarami Ukrainy. W środę popielcową zebraliśmy na ten cel. 1870,70

Na dzisiejszy dzień i tydzień niech nam Dobry Bóg Błogosławi

Czytaj więcej ...
11 lut
0

Ogłoszenia parafialne 11 luty 2023 VI niedziela zwykła

W rozpoczynającym się dziś tygodniu rozpoczniemy Wielki Post. Od dziś do soboty Kościół modli się o trzeźwość narodu. Tydzień przeżywany jest pod hasłem “Trzeźwość Polską Racją Stanu” Włączmy tę intencję do naszych osobistych modlitw, przedstawianych Bogu u progu wielkiego postu.

Msze Święte w środę popielcową o godzinie 8;00 10;00 16;30 i 18;00. W tym dniu obowiązuje post ścisły. W dobrym przeżyciu Wielkiego Postu niech nas wspomagają tradycyjne nabożeństwa “Drogi Krzyżowej” i “Gorzkich Żali”. “Droga Krzyżowa” w naszym kościele będzie odprawiana w piątki o godzinie 16;00, natomiast nabożeństwo Gorzkich Żali, w niedzielę również o godzinie 16;00. Bezpośrednio po tych nabożeństwach, będą sprawowane msze święte wieczorne. Rekolekcje Wielkopostne w naszej w naszej parafii zaplanowane są na dni: 15;16 i 17 marca przed V niedziela Wielkiego Postu. Gorąco zachęcamy do dobrego przeżycia tego czasu, który wprowadzi nas w obchody Świętego Triduum Paschalnego i radości wielkanocnej. Ten czas ma sprzyjać wzrostowi naszej gorliwości i pogłębionemu nawróceniu. Korzystajmy z sakramentów świętych, pojednania i eucharystii, starajmy się jak najlepiej wypełniać przykazanie miłości, w którym jak mówi Pan Jezus, zawiera się całe Prawo i Prorocy.

Dzisiaj po mszy świętej o godzinie 10;00 modlitewne spotkanie męskich K.Ż.R. w Michałówce.

Za tydzień po mszy świętej o godzinie 10;00 spotkanie dzieci rocznicowych w kościele.

Dziękuję za ofiary złożone do puszek w Święto Ofiarowania Pańskiego: na klasztory klauzurowe przekazaliśmy kwotę 558,50

W środę popielcową na prośbę Przewodniczącego K.E.P. do puszek po każdej mszy świętej, będziemy zbierać ofiary na rzecz Ukrainy.

Na dzisiejszy dzień i nadchodzący tydzień niech nam Bóg błogosławi

Czytaj więcej ...
04 lut
0

Ogłoszenia Parafialne 4 luty 2024 W V niedziela zwykła

W rozpoczynającym się dziś tygodniu przypadają następujące wspomnienia liturgiczne: w poniedziałek wspomnienie św. Agaty dziewicy i męczennicy, we wtorek wspomnienie św. Męczenników Pawła Miki i towarzyszy, a w sobotę św. Scholastyki dziewicy. W następną niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Chorego.

Dzisiaj po sumie wystawienie Najświętszego Sakramentu i nasza modlitwa o dobre powołania kapłańskie i zakonne w kościele łowickim.

Wystawienie potrwa do mszy św. wieczornej. Zachęcamy by dobrze wykorzystać ten czas, by Najświętszy Sakrament nie pozostawał bez adoracji w kościele.

Intencja ogólna dla K.Ż.R. na miesiąc luty, to wołanie o opiekę Matki Najświętszej dla naszej Ojczyzny Parafii i rodzin.

 

Za tydzień po mszy św. o godzinie 10;00 modlitewne spotkanie męskich K.Ż.R. w Michałówce. Gorąco zapraszamy.

W Parafii św. Maksymiliana w Głownie Zabrzeźni rozpoczyna się kurs przedmałżeński, obejmujący 5 podwójnych spotkań, zainteresowanych odsyłamy do strony ogłoszeń parafii.

 

Pragnę raz jeszcze powrócić do naszych spotkań kolędowych, dziękując za każde z nich… Wyrażam wdzięczność za otwarte drzwi i serca, za ofiarność, pomoc w dotarciu, za życzliwe przyjęcie i wzmacnianie naszych sił, pysznymi obiadami i kolacjami. Bóg zapłać z całego serca za Waszą dobroć, troskę o dobro parafii życzliwe rozmowy i dzielenie się codziennością

Dziękuję także za ofiary, które zebraliśmy przy okazji kolędy;

I tak z poszczególnych miejscowości wpłynęły następujące kwoty:

Wszystkim raz jeszcze z całego serca dziękuję. Życzę dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia.

Czytaj więcej ...
28 sty
0

Ogłoszenia Parafialne 28 stycznia 2024 IV niedziela zwykła

W rozpoczynającym się dziś tygodniu w środę przypada wspomnienie św. Jana Bosko kapłana, założyciela zgromadzenia salezjańskiego. Czwartek najbliższy jest pierwszym czwartkiem miesiąca, pamiętajmy w tym dniu w naszych osobistych modlitwach by prosić Pana o nowe powołania do służby w kapłaństwie.

W piątek pierwszy piątek miesiąca to także Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane także Świętem Matki Bożej Gromnicznej. Święto to nawiązuje do tajemnicy Bożego Narodzenia. Tak jak Maryja przyniosła Dziecię Jezus- Światłość świata do świątyni, tak i my przychodzimy z gromnicznymi świecami, by je poświęcić i prosić Pana, by był z nami wciąż obecny, rozświetlał światłem swej łaski, wszelką zagrażającą nam ciemność. To także dzień życia konsekrowanego, dzień naszej modlitwy za wszystkie te osoby, które żyjąc w zakonach klauzurowych, modlą się za nas na co dzień. W tym dniu ofiarami do puszek pragniemy spłacić dług wdzięczności wobec modlących się za nas w całym swoim życiu. Spowiedź pierwszo piątkowa przed mszą świętą o godzinie 8;00 i od godziny 15;30, podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu.

Nie będzie całodziennego wystawienia Najświętszego sakramentu w sobotę w kościele, ze względu na usuwanie dekoracji świątecznej. Możliwość miesięcznej adoracji w niedzielę od sumy do mszy świętej o godzinie 16;30

Następna niedziela jest pierwszą niedzielą miesiąca. Po sumie wystawienie Najświętszego Sakramentu i nasza modlitwa o dobre powołania do pracy w kościele łowickim.

Rozpoczynają się ferie zimowe, kancelaria parafialna będzie czynna tak jak czasie kolędy, a więc od godziny 8;30 do 09;00 Nie ma także w tych dniach poza środą i piątkiem mszy św. wieczornej.

Dobiegły końca wizyty kolędowe. Pragnę za nie gorąco podziękować i podkreślić, że jeśli jakaś rodzina z różnych powodów podczas kolędy nie mogła być obecna, a pragnie zaprosić kapłana do swego domostwa, to można to uczynić, w najbliższych dniach jesteśmy do dyspozycji i dotrzemy do chętnych w dogodnych godzinach. Dziękuję także za ofiary składane przy tej okazji.

Życzę wszystkim dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia pracy.

Niech nam Doby Bóg błogosławi

Czytaj więcej ...
21 sty
0

Ogłoszenia Parafialne 21 stycznia 2024 III niedziela zwykła.

Od minionego czwartku, trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Pamiętajmy również w naszych osobistych modlitwach, o tej ważnej intencji, w której modlił się nasz Pan: Abyśmy stanowili jedno… zgromadzeni wokół Chrystusa, byli dla siebie braćmi.

We wtorek przypada 11 rocznica śmierci Kardynała Józefa Glempa: Prymasa Polski. W środę liturgiczne wspomnienie św. Franciszka Salezego bp. i d-ra kościoła. W czwartek święto nawrócenia św. Pawła Ap.: w piątek wspomnienie świętych Tymoteusza i Tytusa biskupów.

Dziś Dyrekcja Gminnego Ośrodka Kultury zaprasza wszystkich na ” Uroczysty Koncert Kolęd i Pastorałek 2024 do Sali widowiskowej ośrodka na godzinę 16;00.

Pozostało jeszcze 8 wolnych miejsc na wyjazd na Jasną Górę na nocne czuwanie, ale osoby, które są zapisane, bardzo proszę o dostarczenie numeru PESEL, tak by było możliwe ubezpieczenie. Wyjazd w sobotę 27 stycznia o godzinie 16;00 z pod kościoła 1 autobus zatrzyma się także w Reczycach przed godziną 16;00. Powrót w godzinach porannych 28 stycznia.

Dziękuję za wszystkie dotychczasowe spotkania kolędowe, za ogrom życzliwości i wszystkie pouczające rozmowy, będące wyrazem troski o naszą Parafię. Pragnę w tym tygodniu spotkać się z mieszkańcami w następującym porządku:

Poniedziałek od 9;00 Ul Kolejowa 2 księży jeden od numeru 1 drugi od ostatniego

Wtorek od 09;00 Szkolna 1 ksiądz i 1 Stara Wieś Od 16;00 1 ksiądz Klonowa 1 Zagajnikowa

Środa od 09;00 1 ksiądz ul Akacjowa i od 17;30 1 Ksiądz Leśna i Sosnowa

Czwartek od 09;00 1 ksiądz ul Główna 1 ksiądz ul. Kościelna od 16;00 ul Brzozowa 1 Cichociemnych Rosiaka i Weszke

Piątek od 09;00 1 ksiądz ul Górna

Czytaj więcej ...
14 sty
0

Ogłoszenia parafialne 14 stycznia 2024 II niedziela zwykła

Dziś druga niedziela miesiąca po mszy św. O godzinie 10;00 modlitewne spotkanie K.Ż.R w Michałówce, a w kościele spotkanie dzieci przygotowujących się do I komunii świętej.

W rozpoczynającym się dziś tygodniu w środę przypada liturgiczne wspomnienie św. Antoniego opata; w czwartek rozpoczyna się tydzień modlitw o jedność chrześcijan, a w piątek wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara biskupa.

W następna niedzielę Dyrekcja Gminnego Ośrodka Kultury zaprasza wszystkich na ” Uroczysty Koncert Kolęd i Pastorałek 2024 do Sali widowiskowej ośrodka na godzinę 16;00

Pragniemy także, gorąco zaprosić na modlitewne czuwanie, na Jasnej Górze, które zaplanowane jest na dzień 27-28 stycznia. Wyjazd z pod kościoła o godzinie 16;00. Zakończenie czuwania i powrót do Domaniewic o godzinie 3;30. Zapisy z podaniem numeru pesel w zakrystii i kancelarii. Serdecznie zapraszamy, jest tyle intencji i spraw, które trzeba Matce Bożej powierzać. Włączmy się jak najliczniej w modlitewny szturm, przed obliczem Królowej Polski

Dziękujemy za dotychczasowe spotkania kolędowe, za wszelką okazywaną nam życzliwość…

Porządek kolędy w najbliższym tygodniu

Poniedziałek Krępa przy stacji pod kolej z domami Skaratki pod Rogóźno całość.

Wtorek od 9;00 2 księży Rogóźno I i Rogóźno II

Środa od 09;00 1 ksiądz Rogóźno Okręt;

czwartek od 09;00 2 księży Skaratki od numeru 110 do 50

Piątek od 09;00 1 ksiądz Skaratki od numeru 50 i od 14;00 dołączy Ks. Bartek od numeru 1

Sobota od 09;00 1 ksiądz Skaratki Podlas i Piaski Krępa przy trasie 1 ksiądz.

Poniedziałek od 09;00 2 księży ul. Kolejowa

Czytaj więcej ...
07 sty
0

Ogłoszenia parafialne 7 stycznia 2024

Dziś pierwsza niedziela miesiąca, obchodzona jako Święto Chrztu Pańskiego po sumie wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa o powołania do pracy w Kościele Łowickim.

Niedzielą tą rozpoczynamy okres zwykły w liturgii, choć śpiew kolęd będzie nam towarzyszył do2 lutego.

Za tydzień w niedzielę po mszy świętej o godzinie 10;00 modlitewne spotkanie męskich K.Ż.R. w Michałówce, w kościele zaś comiesięczne spotkanie z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii Świętej.

W następną niedzielę o godzinie 13;15 opłatkowe spotkanie dla grupy liturgicznej lektorów i ministrantów.

Kancelaria Parafialna w okresie kolędowym będzie czynna w godzinach 8;30 09;00. Nie ma także mszy świętej wieczornej.

Dziękujemy za dotychczasowe spotkania Kolędowe w Państwa domach. Porządek kolędy na nadchodzący tydzień:

Poniedziałek ul. Długa Wieś 2 księży

Wtorek Reczyce Lewe

Środa Reczyce Prawe

Czwartek Błota Krępskie od godziny 09;00 i od godziny 16;00 Domaniewice bloki.

Piątek Krępa od sanktuarium Krępa 2 księży Jeden od strony Sanktuarium drugi od Państwa Imiołków..

Sobota od Krępa od parkingu do państwa Rosińskich i ulica Szerokie Pole

Poniedziałek Krępa od Krępa przy stacji pod kolej z domami Skaratki Podrogóźno.

Czytaj więcej ...
31 gru
0

Ogłoszenia Parafialne 31 grudnia 2023 Niedziela Świętej rodziny

Dzisiaj ostatnia niedziela w roku Pańskim 2023. Obchodzimy Uroczystość Świętej Rodziny: Jezusa Maryi i Józefa. To okazja by dziękować Bogu, za każdą rodzinę, naszą rodzinę, w której przyszliśmy na świat, wzrastaliśmy, zdobywaliśmy umiejętności, kształtowaliśmy naszą wrażliwość, otwartość na drugiego człowieka i Pana Boga. Dziękujmy za rodzinę, która jest domowym kościołem i miejscem naszego duchowego wzrastania.

Jutro pierwszy dzień Nowego Roku kalendarzowego. 1 stycznia w liturgii obchodzony jest jako Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. W tym dniu wspomina się także nadanie imienia Jezus. To także Światowy dzień pokoju. Msze święte o godzinie 10;00 12;00 i 16;30 Nie ma mszy św. o godz. 08;00

We wtorek wspomnienie św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu; biskupów i doktorów kościoła.

W tym tygodniu przypada także I czwartek; I piątek i I sobota miesiąca.

W piątek msze święte o godzinie 8;00 i 16;30 możliwość spowiedzi pierwszo-piątkowej przed poranną mszą świętą i od godziny 15;30. Od 15;30 Wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa, przed mszą świętą. Chorych odwiedzimy w ich domach wyjątkowo w sobotę po godzinie 14;00. Prosimy o zgłaszanie chorych, w zakrystii, kancelarii lub telefonicznie.

W sobotę przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego; Trzech Króli. Msze święte w tym dniu w porządku niedzielnym, o 8;00 10;00 12;00 i 16;30 Nie będzie całodziennego wystawienia Najświętszego Sakramentu. W tę uroczystość 6 kandydatów zostanie włączonych do grona ministrantów, podczas mszy świętej o godzinie 10;00. Rozprowadzane w tym dniu kreda i kadzidło zostały przygotowane przez ministrantów i wzbogacą ich fundusz.

6 stycznia o godzinie 13;15 spotkanie Rady Parafialnej. Gorąco zapraszam

Dziękujemy za spotkania Kolendowe w Państwa domach, za życzliwość gościnność, otwartość, oraz dbałość byśmy nie ustali w drodze. Dziękujemy wyrażaną troskę o dobro wspólnoty kościoła, także za pomoc w dotarciu na kolędę.

Porządek kolędy na nadchodzący tydzień.

Wtorek od. 9;00 Grudze

Czwartek Stroniewice i Stroniewice Pastwiska,

Piątek od 09;00 1 ksiądz. Albinów i Wola Lubiankowska

W następny poniedziałek 8 stycznia od 9 Długa Wieś 2 księży

Czytaj więcej ...
24 gru
0

Ogłoszenia parafialne 24 grudnia 2023 IV niedziela adwentu

Dziś IV niedziela adwentu. Nie będzie dziś mszy św. o godzinie 16;30 Wieczorem zasiądziemy do uroczystej wieczerzy, w naszych domach, w gronie najbliższych osób. Pamiętajmy o zwyczajach, wigilijnych, lekturze Pisma Świętego, opłatku, wolnym miejscu przy stole, śpiewie kolęd, nie podawaniu alkoholu. Niech to będzie wieczór, pełen miłości i radości, bo Bóg staje się człowiekiem, dla zbawienia człowieka.

Jutro Uroczystość Bożego Narodzenia. Msze święte o północy a także, o godzinie 10;00 i 12;00 Nie będzie mszy świętej wieczornej. We wtorek 26 grudnia msze święte o godzinie 8;00 10;00 i 12;00. To wspomnienie pierwszego męczennika św. Szczepana. Zgodnie ze zwyczajem w tym dniu poświęcamy Owies. To także dzień modlitewnej i materialnej pamięci o K.U.L. i Domu Kapłana Seniora. Cały tydzień jest oktawą tej wielkiej i radosnej uroczystości Bożego Narodzenia. W piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

W następną niedzielę obchodzimy Święto Świętej Rodziny. Zapraszamy do świętowania tego święta poprzez udział we mszy świętej całymi rodzinami. To także, ostatni dzień roku kalendarzowego. Po sumie przed Najświętszym Sakramentem, dziękować będziemy Panu Bogu za miniony czas, za wszystko co się wydarzyło, co było darem Jego Łaski, będziemy także prosić o Jego opiekę nad naszą ojczyzną, naszymi rodzinami i parafią. Nie będzie w tym dniu mszy świętej wieczornej.

Dziękuję, za ofiary, składane przy opłatku: z ul. Szerokie Pole wpłynęło 910 zł Klonowa Cichociemnych Brzozowa Rosiaka Ks. Weszke 1125 z ofiar za opłatek składanych w zakrystii 1913. W sumie to kwota niespełna 38 tys. Ofiary te przeznaczone są w całości na prace remontowe. Już w czwartek będą prowadzone prace przygotowawcze do zamontowania nowych drzwi wejściowych w ganku od strony kancelarii, i kuchni, a także do przeszklenia okien w ganku przed kancelarią. Na przełomie lutego i marca zakupimy, blachę na dach stodoły i Michałówki.

Zbliża się czas kolędowych spotkań w Państwa domach. Pragniemy tradycyjną kolędę rozpocząć już od czwartku, i spotkać się z mieszkańcami: Strzebieszewa i Strzebieszew Zagórze; W piątek Strzebieszew Kolonijka i Kapkaz; w sobotę Sapy. Kolenda rozpocznie się od godziny 9;00 i bardzo prosimy wzorem lat ubiegłych o pomoc w dotarciu do Państwa domów.

Przypominam o zapisach w zakrystii na prenumeratę czasopism “Różaniec” i “Rycerz Niepokalanej” na rok 2024

Pragnę też z całego serca podziękować za trud przygotowań do świąt Bożego narodzenia Panu Andrzejowi i współpracownikom, grupie oazowej działającej przy naszej parafii, a nade wszystko Księdzu Bartkowi, który ciężko w kościele i sanktuarium pracował. Na sobotę 6 stycznia po sumie, zaplanowałem spotkanie z Radą Parafialną. Gorąco zapraszam na godzinę 13;00

Dziękuję za otrzymane życzenia. Na moje ręce kierowane do wszystkich Parafian spłynęły życzenia od naszego Księdza Biskupa Andrzeja Dziuby, od Marszałka Województwa Łódzkiego Pana Grzegorza Schreiber; od Pana Roberta Baryła- członka zarządu Województwa Łódzkiego; od Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej i przewodniczącego Parlamentarnego zespołu na Rzecz katolickiej Nauki Społecznej Pana Tadeusza Woźniaka i Pana Posła Tomasza Rzymkowskiego oraz Pana Senatora Przemysława Błaszczyka.

Na dzisiejszy dzień świętowania i trud całego tygodnia, niech nam dobry Bóg błogosławi, a Pani Domaniewska ma nas w swojej opiece.

 

Czytaj więcej ...
12369
Facebook
Twitter